Home » Silniční cyklistika, Týmy & závodníci

UCI vyšetřuje některé cyklisty kvůli dopingu

Submitted by on Středa, 5 Květen 2010No Comment
UCI vyšetřuje některé cyklisty kvůli dopingu

UCI požádala o disciplinární šetření vedené proti některým cyklistům. Je mezi nimi i Franco Pellizotti (Liquigas-Doimo), Jesus Rosendo Prado (Andalucia-Cajasur) a Tadej Valjavec (Ag2r-La Mondiale), kteří čelí obvinění z přestupku proti antidopingovým pravidlům. Zjistilo se to na základě zvláštních krevních výsledků v jejich biologických pasech. Právě Pellizotti byl listem Gazzetta dello Sport jmenován jako první (dříve než přišlo oficiální vyjádření UCI) a ačkoliv se hájí svou nevinou, o start na Giro d´Italia jistojistě přijde.

Podle listu Gazzetta dello Sport byl Franco Pellizotti informován o svých výsledcích asi před dvěma měsíci. Mělo jít o testy z doby těsně před Tour de France 2009, kde Pellizotti vyhrál soutěž o nejlepšího vrchaře. Tým Liquigas-Doimo odmítl reagovat na zprávy médií dříve, než je potvrdí oficiální zdroje. To se stalo v úterý a předpokládá se, že Pellizotti bude na Giro d’Italia nahrazen Vincenzem Nibalim.

Dvaatřicetiletý Pellizotti skončil přitom na Giru vloni na druhém místě a letos měl být společně s Ivanem Bassem lídrem zeleno-modré stáje. V sobotu dojel třetí na GP Larciano v Toskánsku a ukázal náznaky formy vzhledem k blížícímu se vrcholu sezóny. Minulý týden tak jako jiní jezdci vyrazil na obhlídku trati horské etapy na Plan des Corones, kde se pojede během Gira časovka do vrchu. Před dvěma lety tutéž časovku vyhrál.

Osmadvacetiletý Jesus Rosendo Prado je členem stáje Andalucia-Cajasur třetím rokem a stal se nyní druhým jezdcem tohoto týmu během jediného týdne, který neprošel sítem antidopingových zkoušek. Jeho týmový kolega  Manuel Vasquez Hueso byl minulý týden dočasně suspendován za užití stimulantu EPO.

Tadej Valjavec je profesionálem od roku 2000 a závodil za Fassa Bortolo, Phonak a Lampre, nyní hájí barvy franczouského celku Ag2r, a to druhým rokem. Třikrát za sebou skončil ve dvacítce nejlepších na Tour de France (2006, 2007, 2008), vloni byl na Giru devátý a pět dní vedl závod Okolo Švýcarska.

Prezident UCI Pat McQuaid oznámil již v únoru, že pár jezdců má podivné hodnoty testů a jejich vzorky byly odeslány expertům k dotestování. „Nevidíme jiný důvod těchto hodnot než doping,“ uvedl tehdy.

Comments are closed.