Home » MTB, Závody

Pepi Maratón ve Velkých Karlovicích

Submitted by on Neděle, 30 Květen 2010No Comment
Pepi Maratón ve Velkých Karlovicích

Karlovský Pepi Maratón je obdobou tradiční padesátky na běžkách – v květnovém termínu se však do Velkých Karlovic pochopitelně sjíždějí milovníci mountainbikingu. V sobotu 29. května tak přivítala účastníky závodu i diváky pro Valašsko tolik typická srdečná a hlavně prosluněná atmosféra. Nedávné povodně se Velkým Karlovicím vyhnuly a kdo čekal záplavu bláta na trati Karlovského Pepi Maratonu, ten se také mýlil. Úvodní závod zbrusu nového mezinárodního seriálu závodů horských kol, Valaško-povážské série, se jel o víkendu ve Velkých Karlovicích.

Co však překvapilo byla drtivá konkurence závodníků z celého regionu – chyběl snad jen Ondřej Fojtík, jehož na startu zastoupil alespoň nekorunovaný valašský král a Fojtíkův týmový kolega ze stáje Volvo Auto Hase Svatopluk Janečka. Spolu s ním si však na vítězství v prestižním valašském závodu brousili zuby i další závodníci, velkou neznámou byli především polští a slovenští pretekári.

Pořadatelé si pro dvě stovky startujících připravili nelehkých 50 km s převýšením 1615 metrů. Trasu Karlovského Pepi Maratonu lze definovat jako jízdu přes pět valašských kopců. Navíc se jelo hned od startu pěkně zostra, neboť – nehledě na jakoukoliv finanční ekonomickou krizi – se jelo o velice slušné price-money. Pořadatelé byli k závodníkům skutečně nebývale štědří – v osmi kategoriích rozdělili nejlepším závodníkům celkem 42 tisíc korun!

Hned na úvod se peloton pustil do náročného stoupání na Javorníček a úvodních 400 výškových metrů rozdílu peloton pořádně natáhlo. Po krátkém sjezdu do Tísňav se trasa znovu zvedla na Selský Příschlop a přes Podťaté a Pindulské sedlo zavedla závodníky na okraj Leskového. Tady čekala jedna z celkem tří občerstvovacích stanic, která přišla náramně vhod, neboť dalších 10 kilometrů se pokračovalo stále do kopce s příznačným názvem Vysoká. Zde se bikeři napojili na jeden ze šperků Valašska, a to nádhernou hřebenovku k Soláni. I ta se svými krátkými, ale strmými výjezdy ždímala ze závodníků poslední zbytky energie. Šlo však o výrazně atraktivnější úsek, který si jistě každý z bikerů náležitě užil.

O závodě se rozhodlo poměrně záhy. Jen pár kilometrů stačilo Karlu Hartlovi (Kellys-Bikeranch) k tomu, aby se odpoutal od svých soupeřů a statečně ukrajoval kilometry z náročné tratě. Za ním se o druhé místo rozpoutal tuhý boj, který ve svůj úspěch až v závěru proměnil Polák Bogdan Czarnota (Kross Racing Team), bronz putoval na Slovensko zásluhou Radovana Bíroše (KNAC Ružomberok). Čtvrtým a pátým místem čest domácích bikerů zachraňovali David Koziel (TROB) a Milan Zvonek (Agnesi MTB Team).

Úvodní závod Valašsko-povážské série dopadl tedy na jedničku, což je doufejme dobré znamení pro celý seriál. Je třeba poznamenat, že za – na dnešní dobu neuvěřitelně nízké startovné (250 Kč při přihláškách předem) – získali závodníci vynikající servis. Špičkové značení a zajištění trati, tři občerstvovací stanice, famózní atmosféra i výše zmíněné odměny pro nejlepší. Kéž by takových pořadatelů, kteří své závody dělají srdcem a pro lidi, bylo více!

Výsledky: www.karlovska50.cz

Více fotografií: www.mirek.freebox.cz/fotobanka/karlovicky-maraton-2010

Comments are closed.