Home » Cestování

Greenways zasáhnou změny klimatu

Submitted by on Čtvrtek, 20 Květen 2010No Comment
Greenways zasáhnou změny klimatu

Klimatické změny a zelené technologie budou letos ústředním motivem tradiční propagační cyklojízdy Týden na kole, která se od 22. do 30. května uskuteční na Zelených stezkách Greenways Praha-Vídeň. Přibližně pětadvacetičlenný mezinárodní peloton ujede na trase Vídeň – Praha během devíti dnů téměř 650 kilometrů. Kromě zástupců pořádající Nadace Partnerství a jejích rakouských partnerů z Future Base Weinviertel se v něm objeví například zástupci českého Ministerstva životního prostředí či odborníci na ekologická témata.

„Týden na kole je na území Jihomoravského kraje podpořen z Fondu malých projektů. Tento rok jsme jej překřtili na Klimajízdu, neboť jejím hlavním cílem je upozornit na důležitost ochrany životního prostředí a jeho biodiverzity. Letošek je totiž Mezinárodním rokem biodiverzity a navíc se změny klimatu díky Kodaňskému summitu staly jedním z nejdůležitějších mediálních témat roku,“ vysvětluje jeden z organizátorů Jakub Smolík z Nadace Partnerství.

I proto na peloton čeká hned několik zastávek na místech, která jsou dobrým příkladem udržitelného rozvoje. Na rakouském území to bude například návštěva obce Wolkersdorf, která je součástí celosvětové Klimatické aliance nebo fotovoltaická elektrárna v Neudorfu u Laa. Na našem území potom peloton navštíví například environmentální Centrum pro Budoucnost ve Slavonicích, vodní elektrárnu a ekofarmu Kunclův mlýn na Sedlčansku či solární park v Lešanech. „Navíc všem účastníkům na emisní kalkulačce Nadace Partnerství spočítáme ušetřené emise oxidu uhličitého, které by vyprodukovali, kdyby cestu absolvovali autem,“ doplňuje Jakub Smolík.

Peloton startuje v sobotu ve Vídni a jeho trasa vede přes rakouské území do Valtic a poté střídavě po obou stranách hranice podél bývalé Železné opony přes Mikulov, Znojmo a Laa an der Thaya do Slavonic. Odtamtud již po českém území přes Novou Bystřici, Jindřichův Hradec, Veselí nad Lužnicí, Tábor, Sedlec-Prčice a Týnec nad Sázavou až do Prahy, kam cyklisté dorazí v neděli 30. května. Slavnostní zakončení jízdy proběhne v Centrálním parku Prahy 13. Na závěr cesty se k pelotonu přidá i dánský velvyslanec Ole E. Moesby, dlouholetý propagátor ekologických témat i cyklistiky.

„Každoročně vyjadřují politici a partneři svou podporu tématům, která propagujeme. Letos ji stvrdí podpisem na speciálně vyrobený větrník symbolizující právě ochranu životního prostředí,“ vysvětluje Smolík. Celou trasu na svém prodlouženém nákladním kole a s kytarou na nosiči absolvuje i folkový písničkář Jan Řepka, který bude vystupovat při setkáních pelotonu s partnery a absolvuje i několik večerních koncertů věnovaných Týdnu na kole.


Kde se můžete setkat s pelotonem Týdne na kole?

Pondělí 24. května
• Valtice, náměstí Svobody, 8.30 – setkání se starostkou a zástupcem partnera Lichtenštejnských stezek z Liechtenstein Area Agency
• Mikulov, u TIC na mikulovském náměstí, 12.30 – setkání se zástupci města
• Jevišovka, u odpočívky na cyklostezce za železniční tratí, 18.00 – setkání se starostou a slavnostní odhalení panelu Greenways Praha-Vídeň

Středa 26. května
• Znojmo, před TIC, 9.00 – setkání se starostou a zástupci Cyklo klubu Kučera, následuje návštěva informačního centra speciálně zaměřeného na potřeby cyklistů
• Hraniční most v Hardeggu, 11.00 – setkání českých a rakouských zástupců

Greenways jsou trasy, komunikace nebo přírodní koridory, využívané v souladu s jejich ekologickou funkcí a potenciálem pro sport, turistiku a rekreaci. Přinášejí užitek v oblasti ochrany přírody a kulturního dědictví, zlepšují možnosti pro dopravu, rekreaci a turistiku, jsou výzvou k zdravějšímu životnímu stylu a udržitelnému využívání místních zdrojů. Greenways vedou občany, zastupitele, úřady a podnikatele ke společnému plánování a zlepšování života v jejich obci a komunitě.

Program Greenways Nadace Partnerství je koordinátorem například Greenways Praha-Vídeň, Greenways Krakow-Morava-Vídeň či Moravských vinařských stezek. Generálním partnerem programu Greenways je Nadace České spořitelny.

Comments are closed.