Home » MTB, Závody

Blátivý Mamut Bike vyhrál Koziel

Submitted by on Středa, 19 Květen 2010No Comment

Sobotní ráno přivítalo do areálu Přerovského výstaviště spousty závodníků, které neodradilo ani špatné počasí uplynulého týdne. Na Moravě, Přerovska nevyjímaje, panovalo celý ubrečené počasí s vydatnými deštovými přeháňkami, což vytvořilo nelehké podmínky pro silničáře, ale především pro bikery. Vydatné deště udělaly z tratě bahnité oraniště, které místy překonávalo zážitky z Author Šela marathonu, který se konal v Moravské bráně jen týden před tím.Vítězi se stali David Koziel a Tereza Huříková.

Právě počasí stálo za zrušením atraktivity Mamut Biku – pátečního kritéria v prostorách přerovského výstaviště. Sedmý ročník závodu Mamut Bike však již proběhl – tentokrát čekalo na účasntíky 55 km s převýšení 1450 metrů. Nejedná se o závod významně těžký a jeho průběh byl tradičně velmi rychlý. Letos však přece jen časy byly o něco horší, protože bláta bylo skutečně dost. Zpestřením závodu byl zcela neočekávaný start olympioničky a juniorské mistryně světa Terezy Huříkové, který odpočívá po náročných závodech a dala Mamutovi přednost před ČP XC v Kutné Hoře.

Na startu se sešlo přibližně 200 startujících ze širokého okolí. Závod byl odstartován v 9:00 za slunečného počasí, které bylo jako na objednávku a sluneční paprsky usnadňovaly účastníkům jejich boj s blátivou a mokrou tratí. Úvodní část závodu se jela po silnici, kde se na čele vykrystalizovala skupinka přibližně 30-ti závodníků, mezi nimiž se pohybovala i Tereza Huříková. Ta se dokázala do poloviny závodu držet na pozici ve druhé desítce a tu udržela až do konce – dojela devatenáctá. Kategorii žen však s přehledem vyhrála.

Na celkové vítězství v mužské kategorii bylo více aspirantů, ovšem vyhrát mohl jen jeden a tak se strhl dramatický boj. Krátce po startu odskočila trojice závodníků ve složení Pilčík, Šíbl a Špiler a toto trio si postupně dojel čtvrtý závodník, a to David Koziel (TROB). Ten za občerstvovací stanicí v lomu ve Výklekách (33. km) nastoupil a svým konkurentům odjel.

Defekt vyřadil ze hry Adama Pilčíka (Ghost-mojekolo.cz), Stanislav Špiler (VÚ 4574) začal po aktivním výkonu na špici skupiny ztrácet a vedoucího Koziela se jal stíhat Radoslav Šíbl (Bikezone.cz/MRX). Ač se účastník Crocodile Trophy a několikanásobný vítěz etapového závodu IronBike Šíbl snažil seč mohl, náskok Davida Koziela na čele narůstal. Nejdříve na dvě a půl minuty, v cíli na konečných pět minut! Závod vyhrál v čase 2:21:37. V boji o třetí místo se sjela silná skupina, která Šíbla dotáhla a o místech na pódiu se tak rozhodovalo v cílovém spurtu. Nejvíce rychlosti projevil nakonec druhý Peter Hertl ze Slovenska (Kompava H-Triathlon), bronz vybojoval domácí Stanislav Špiler.

Mamut Bike byl nakonec díky umodřenému počasí poměrně vydařený závod. Účastníci se však museli vypořádat s problémy jako nesnadná orientace v areálu výstaviště. Nebylo naznačené, kde se co nachází, a tak bylo třeba pátrat jak po prezentaci, tak po WC, sprchách a výdeji jídla po závodě. V samotném závodě pak v porovnání s jinými závody v ČR bohužel pokulhávalo značení a nedostatek pořadatelů, kteří by zajišťovali výjezdy na hlavní silnice. Závodníci coby zákazníci za startovné ve výši 350 Kč předem a 450 Kč na místě rozhodně nedostali tomu odpovídající služby.

Výsledky: sportbase.cz