Home » Silniční cyklistika

Mohorič a Havlíková zvítězili v Jevíčku

Submitted by on Úterý, 11 Květen 2010No Comment
Mohorič a Havlíková zvítězili v Jevíčku

Boskovická brázda a město Jevíčko, které bylo centrem všeho dění, patřily o uplynulém víkendu tradičnímu čtyřiatřicátému ročníku Závodu míru nejmladších – GP Matoušek. Závod vypsaný pro kadety vyhrál celkově po čtyřech etapách Slovinec Matej Mohorič před svým krajanem Martinem Otoničarem a třetím Čechem Adamem Valešem. Zároveň byl závod zařazen i do Českého poháru žen a plný bodový zisk si odvezla Pavla Havlíková před mladými závodnicemi Gabrielou Slámovou a Karolínou Kalašovou.

Závodu míru nejmladších – GP Matoušek má své významné místo v našem i mezinárodním cyklistickém kalendáři. Za dobu jeho existence v něm startovalo přes pět tisíc cyklistických nadějí – v roce 2006 zde například zvítězil slovenský talent Peter Sagan, nad jehož současnými výkony mezi cyklistickými profesionály se letos podivuje celý svět, a nemalých úspěchů mezi profesionály od doby svých dvou mládežnických triumfů v Jevíčku dosáhl i Bernhard Eisel.

Letos byl závod rozdělen do čtyř etap v okolí Jevíčka o celkové délce 180 kilometrů. V pátek 7. května absolvovali závodníci a závodnice 77 kilometrů, v sobotu 8. května byl program rozdělen do dvou bloků: závod na 23 kilometrů kriterijního stylu a odpolední etapa na 66 kilometrů. V neděli 9. května byl pak závod uzavřen časovkou na tradiční trase Jevíčko – Březina – Jevíčko. Ta měří něco málo přes 15 km.

Zatímco vloni zásluhou Tomáše Zechmeistera z brněnského Favoritu získal triumf v českých rukou, letos znovu trofej pro vítěze putovala do zahraničí. Čtyřiatřicátý ročník Závodu míru nejmladších – GP Matoušek 2010 vyhrál Slovinec Matej Mohorič, který za svým triumfem vykročil smělým krokem vítězstvím hned první den. Zdatně mu sekundoval druhý Erik Baška ze Slovenska, který vyhrál druhou etapu, Přestože již na další etapový triumf Mohorič nedosáhl, vedení již udržel a v neděli tak po třetím místě v poslední etapě mohl slavit celkové vítězství. Druhé místo putovalo zásluhou Martina Otoničara rovněž do Slovinska, česká trikolóra byla na pódiu celkového pořadí vidět díky Adamu Valešovi z pražské Dukly.

Protože byl etapový závod GP Matoušek zároveň závodem Českého poháru žen, směřoval samozřejmě zájem sportovních novinářů a fanoušků i tímto směrem. První etapu vyhrála Pavla Havlíková (Kooperativa SG Jablonec nad Nisou), která ve stejném duchu pokračovala i ostatní dny. Situaci jí ulehčilo odstoupení Jarmily Machačové (ASC Dukla Praha), která patřila k užším favoritkám, ale závod nedokončila ze zdravotních důvodů. „Byl to hodně těžký závod, ale také výborný a kvalitní trénink. Vítězství je takový bonbónek navíc,“ řekla v cíli velmi spokojená Pavla Havlíková.

Především jako příležitost pro kvalitní trénink brala závod i Gabriela Slámová, druhá žena v celkovém pořadí. Závodnice francouzské stáje Vienne Futuroscope v Jevíčku oblékala dres brněnské Dukly a protože tento závod již dvakrát vyhrála, ráda se sem vrací. Jako závodnice prestižního zahraničního celku se však v ČR objevila spíše souhrou několika náhod. „Přijela jsem do ČR kvůli studijním povinnostem a tak, abych nevypadla z tréninkového a závodního tempa a vrátila se do týmu do Francie připravená, jsem zvolila tuto asi alternativu. Závod je nejlepší trénink,“ vysvětlovala před startem závodu Slámová. Dvě třetí a jedno druhé místo v etapách a celkové druhé místo hodnotí jako úspěšné. „Přijela jsem sem unavená z předchozího závodního programu, těžké byly i podmínky, protože pršelo a byla docela zima. Pavla navíc jela výborně,“ hodnotila Slámová, která doma dlouho nezůstane. „Ráda bych ještě startovala ve Vyškově na Haná Tour, ale bohužel mám jiný závodní program ve Francii,“ prozradila.

Třetí místo v celkovém pořadí mezi ženami zaznamenala Karolína Kalašová, nadějná závodnice stáje Scott Cycling Team Kolín, pro kterou to byl první etapový závod kariéry. Vedle ní zazářila také Andrea Chlumská, která dojela v časovce na skvělém druhém místě. „Jsem v tréninku teprve druhý měsíc, takže ze svého vystoupení tady v Jevíčku jsem překvapená,“ podotkla Chlumská, která je akvizicí mládežnického týmu cyklistických nadějí Experiment 23.

Závodu míru nejmladších – GP Matoušek 2010: celkové pořadí

Kadeti:
1. Mohorič Matej, Slovinsko
2. Otoničar Martin, Slovinsko
3. Valeš Adam, Dukla Praha

Ženy:
1. Havlíková Pavla, KC Kooperativa SG Jablonec n.N.
2. Slámová Gabriela, Vienne Futuroscope / Dukla Brno
3. Kalašová Karolína,  Scott Cycling Team Kolín

Bližší informace k závodu naleznete na webové adrese: www.gpmatousek.cz

Comments are closed.