Home » MTB, Závody

Labounková mistryní Evropy, Slavík stříbrný

Submitted by on Středa, 16 Červen 2010No Comment
Labounková mistryní Evropy, Slavík stříbrný

O víkendu se konalo v německém Willingenu Mistrovství Evropy ve fourcrossu. Česká výprava opět nezklamala a potvrdila, že patří ke světové špičce – v ženách vybojovala zlato Romana Labounková a čtvrtá byla Jana Horáková. V elitní kategorii mužů opět dominoval RSP Racing Team – mistrem Evropy se stal Joost Wichman, vedle něj se na druhém místě umístil Tomáš Slavík a třetí dojel Jurg Meijer a druhém místě. Jako šestý skončil Michal Prokop, obhájce titulu mistra Evropy z loňského roku, deváté místo si přivezl Kamil Tatarkovič.

S mistrovstvím Evropy ve 4X to nevypadalo v posledních letech dobře, ale letos jakoby se tento podnik vrátil tam, kde má být – sešla se na něm kompletní evropská a dá se říci i světová špička. Fourcrossový šamiponát „Starého kontinentu“ se letos konal v německém Willingenu, kde byl součástí oblíbeného bikového festivalu. „Závodilo se na kvalitní dráze a přesto, že na závody pršelo, byla dráha parádně připravená a dalo se na ní jezdit jako za sucha. Poměrně prudký startovní pahorek byl následován menším esíčkem, které zavedlo závodníky na atraktivní profisekci s velkými skoky a před cílem byla potom ještě jedna náročnější technická rovinka. Dráha to byla poměrně hodně rychlá a zábavná,“ hodnotil Kamil Tatarkovič, jeden z českých reprezentantů.

Z týmu RSP byli svými národními kouči nominováni všichni jezdci. Do Německa nevyrazil jen Michal Maroši, vítěz SP v Mariboru, který byl nemocný. V kvalifikaci zvítězil Nizozemec Joost Wichman, Tomáš Slavík byl šestý a Jurg Meijer osmý. Český rider byl suverénní ve všech jízdách, dobrou taktiku zvolili i oba Nizozemci, kteří si od čtvrtfinálev vždy pohlídali první a druhé místo. Do finále tak postoupili všichni tři rideři celku RSP, společně s nimi se do startovního roštu postavil i vicemistr Evropy Roger Rinderknecht.

Tým RSP hlavnímu závodu dominoval. Hned od startu šli do čela Wichman se Slavíkem, Nizozemec se pak v první zatáčce dostal do vedení následován Tomášem Slavíkem. Třetí v tu dobu jel Rinderknecht, který ale ve druhé zatáčce spadnul a medaili tak přenechal Meijerovi. Úspěšný víkend pro tým RSP Racing, nejúspěšnější celek hodnocení UCI – rozebral si kompletní sadu medailí v mužské elitní kategorii!

Loňský mistr Evropy Michal Prokop obsadil šesté místo, devátý byl Kamil Tatarkovič: „V kvalifikaci se mi podařilo dojet na 9. místě, což kvůli krátké první rovince nebyla úplně ideální výchozí pozice do závodů. V samotném závodě se mi podařilo probojovat se mezi 16 nejlepších, ale bohužel v jízdě o postup do semifinále jsem dojel na třetím nepostupovém místě a tak jsem celkově jsem skončil stejně jako v kvalifikaci na 9. místě,“ řekl závodník týmu Scott FDF.

V ženách byly favorizovány Anneke Beerten (Nizozemí), Fionn Griffiths (Velká Británie) und Anita Molcik (Rakousko). Ani české závodnice ale nechtěly hrát druhé housle – vždyť na SP ve Fort William dojela třetí Romana Labounková a bylo tedy jasné, že formu má. Labounkové i Horákové navíc vyhovovala dráha: „Prudký startovní pahorek, velké skoky a tak trochu bikrosový povrch byl pro mě určitě výhodou,“ řekla Labounková. V kvalifikaci zajela právě ona nejrychlejší čas, za ní se seřadily Anneke Beerten, Anita Molcik a Jana Horáková.

I velké finále mělo později přesně toto složení. „Jako vítězka kvalifikace jsem měla velkou výhodu při výběru vnitřní dráhy na startu, která tady hodně rozhodovala. Start se mi povedl a do první zatáčky jsem najížděla jako první, v ní se navíc trojice za mnou trochu pošťouchala, takže jsem vyjížděla s luxusním náskokem, který jsem bez problému udržela až do cíle,“ popsala vývoj závodu Romana Labounková. Poprvé v kariéře se tak mohla radovat z titulu mistryně Evropy.

Jana Horáková ve finále stála ve venkovní dráze, která zde měla značnou nevýhodu pro nájezd do první zátáčky, ale přesto se s tímto hendikepem dokázala vyrovnat a do první zatáčky jsem najížděla druhá. Bohužel v nájezdu do druhé zatáčky byla vytlačena, minula branku a závod pro ni skončil nepopulární bramborou. Stříbro brala Rakušanka Anita Molcik a bronz Anneke Beerten.

Comments are closed.