Home » MTB, Závody

Fox Galaxy Maraton Prachatice

Submitted by on Středa, 2 Červen 2010No Comment

Malebné šumavské městečko Prachatice přivítalo v sobotu 22.5.2010 tradiční Fox Galaxy Maraton Prachatice. Závod se jel jako Mistrovství Galaxy Série se zvýhodněným bodováním a byl zařazen také do Cykloservis Prestige MTB maratonec roku 2010. Ačkoli předchozích osm ročníků stálo počasí na straně pořadatelů, v páteční den ještě připomínalo střídání sluníčka a deště vrtochy přisuzované spíše aprílovému počasí. Přesto se účastníci, diváci i pořadatelé dočkali zázraku v podobě krásného počasí bez deště.

Setkání příznivců kol a koleček probíhalo v Prachaticích od časných ranních hodin v okolí Městského stadionu, který poskytl závodníkům a jejich doprovodu potřebné zázemí. Závodníci měli možnost utkat se naposledy na trase posledních třech let. Delší trasa A s parametry 63 km, převýšení 1580 m, 30 % asfalt a kratší varianta nabídla 42 km a převýšení 720 m.

S napětím sledovali pořadatelé i závodníci informace o vývoji počasí. V pátek to ještě moc nadějně nevypadalo, jedna dešťová přeháňka střídala druhou. Přesto všichni, včetně závodníků, kteří dorazili mezi kapkami deště už v pátek k prezentaci, hleděli k nadcházející sobotě s nadějí, že se třeba dočkají azurového nebe a slunečních paprsků. A skutečně! Krásné počasí odměnilo všechny, kteří v sobotní den do Prachatic dorazili.

Letos se celkový počet startujících zastavil na čísle 322. Číslo, které jistě ovlivnil nepříznivý vývoj počasí v předešlých dnech, je přesto nemalé a pořadatelé byli rádi, že většina tradičních závodníků opět figurovala na startovní listině. Byli vidět jezdci nejen jezdci týmů jako např. CT Budvar Tábor nebo ČS MTB, ale i závodníci z celé republiky i zahraničí. Mezi účastníky byl už poněkolikáté i holandský hobby závodník Bastien Baars, který se ohlašoval zase o poznání lepší češtinou na páteční prezentaci.

Po startech v 10:30 a 11:00 hod. začal na tratích boj o umístění, a protože v okolí Prachatic není nikdy vítězství zadarmo,  čekaly na jezdce stoupání, rychlé sjezdy i technicky obtížné pasáže. Po deštích v předcházejících dnech trať ještě nestačila úplně vyschnout, čímž se zvyšovala i náročnost celého závodu.

Na dlouhé trati, která měřila 63 kilometrů, se v cíli z vítězství radoval David Kníže (Volvo Auto Hase), který ve spurtu porazil Pavla Bartoně (Eurofoam sport team), když přijeli s náskokem cca 15 vteřin před Tomášem Jakešem (H . M.Sport Č.Krumlov). Vrchařskou prémii na Libíně vyhrál Petr Cirkl (VeloDvořák Haibike Xenofit).

Kratší trať dlouhou 44 kilometrů vyhrál Josef Kamler před Martinem Stoškem a Janem Svoradou juniorem, všichni Česká spořitelna – Specialized MTB Team.  Vrchařskou prémii na Libíně vyhrál na  krátké trase Josef Kamler. Kompletní výsledky naleznete www.bikemaraton-pt.cz

Dovozce vidlic a tlumičů Fox a titulární sponzor závodu společnost CYKLOŠVEC s.r.o. po maratonu v Prachaticích věnoval bezplatný servis Fox pro tři vylosované účastníky závodu. www.cyklosvec.cz/fox , každý v ceně 2 500,- Kč.

Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi poukaz na startovné zdarma na závod FOX GALAXY bikemaraton Prachatice v roce 2011. Závodníci na druhých a třetích místech pak poukazy na slevu startovného. Závodníci a pořadatelé vyjádřili svou solidaritu s oblastmi severní Moravy, které právě bojují s ničivými následky povodní tím, že z každého startovného odvedli částku 5,- Kč. Celkem se jedná o částku ve výši  1 610,- Kč kterou pořadatelé převedli mezinárodní humanitární organizaci poskytující pomoc lidem v nouzi – ADRA na konto 4028 4028/0300, variabilní symbol 397.

Na závěr proběhla i tombola pro závodníky s množstvím hodnotných cen, kde hlavní cenou bylo horské kolo GALAXY. Velkým potleskem obecenstva bylo oceněno sympatické gesto vítěze hlavní ceny Václava Schwarze, který hlavní cenu věnoval Dětskému domovu v Korytě, který každoročně při organizaci cyklomaratonu pomáhá. Pro dětský domov v Korytě je každoročně z části startovného zakoupeno kolo pro jedno z dětí a tak letos do dětského domova putovala kola dvě.

Pořadatelé prachatického maratonu se snaží závod i trošku zlehčit a přiblížit ho opravdu široké veřejnosti a tak jsou zde vyhlašované i atypické kategorie. Kromě tradičního vítěze horské prémie, určené pro toho, kdo první vyjede na Libín, se v Prachaticích i smolný vrchař. Libín je na 13.  km, takže 13. v pořadí na Libíně, letos jím byl místní Erik Lorenc na krátké trase a Kamil Máca na trase dlouhé.

Další kategorií, která se v Prachaticích vyhlašuje, je kategorie DP1. Vítězem této kategorie se stane ten, kdo přijede na dlouhé trase do cíle jako první, ale v druhé polovině absolutního pořadí. Malá drobnost byla připravena i pro jezdce na tandemu. V Prachaticích je malou pozorností myšleno i na ty, kteří v den závodu slaví svátek, bohužel se na startu žádný Emil neobjevil.

Organizátoři připravili kromě hlavního závodu (dlouhá trať 63 km a krátká trať 42km) i závody pro děti v kategoriích od nejmenších až po starší žáky a žákyně do 15 let. Dětských závodů se letos zúčastnilo celkem 101 závodníků. Nachystán byl i bohatý doprovodný program. Proběhla  roadshow Den s VZP, kde si příchozí mohli v rámci bezplatného vyšetření nechat změřit krevní tlak, obsah tuku v těle, hladinu cholesterolu nebo cukru v krvi. Svoji výchovně – naučnou akci pro děti zde přichystala i Policie ČR. Obdivný potlesk publika si svojí exhibicí vysloužil  pětinásobný mistr světa v cyklotrialu Vaška Koláře, který v prostoru cíle předvedl své umění.

Poté co dojeli poslední závodníci a byly vyhlášeny výsledky, pozornost závodníků i veřejnosti se soustředila na vývoj právě probíhajícího hokejového duelu mezi ČR a Švédskem o postup do finále na MS. Malá obrazovka v jednom ze stánků byla doslova v obležení a závěrečný  radostný pokřik nenechal nikoho na pochybách, že české mužstvo postupuje. Cyklistický závod byl tak završen ještě vítězstvím hokejovým.

Další informace na www.bikemaraton-pt.cz kde naleznete i kompletní výsledkovou listinu a rozsáhlou fotogalerii z letošního ročníku. Fotky lze použít, pokud bude uveden zdroj.