Home » MTB, Týmy & závodníci, Video

Maroši vyhrál svěťák v Mariboru

Submitted by on Úterý, 18 Květen 2010No Comment
Maroši vyhrál svěťák v Mariboru

Dvaatřicetiletý Michal Maroši, závodník rakouského DH a 4X týmu RSP Racing Team, se stal vítězem prvního závodu letošního světového poháru UCI ve fourcrossu. Na blátivé trati v Mariboru těžil ze svých technických schopností a jeho cestě k triumfu dopomohly také chyby a pády hlavních favoritů jako je Michal Prokop nebo Roger Rinderknecht. Tým RSP navíc na pódiu měl i další dva své jezdce – třetího Nizozemce Joosta Wichmana a čtvrtého Čecha Tomáše Slavíka. Velký den pro rakouský tým!

Historie působení továrního týmu RSP ve světových pohárech se začala psát před šesti lety. Jako UCI Trade Team začínal se šesti závodníky z Rakouska, dnes však na jeho soupisce najdeme i tři Nizozemce, jednoho Slovince a dva Čechy. Titulárním sponzorem úspěšného celku je firma RSP, přední výrobce cyklokosmetiky a masážních prostředků.

Parta devíti univerzálních riderů, schopných závodit ve sjezdu i fourcrossu, sbírá nejvíce úspěchů ve druhé jmenované disciplíně. Svědčí o tom i to, že v současnosti okupuje RSP 4 Cross Racing Team první příčku mezinárodního rankingu UCI. Do sezony 2010 vstupuje tým s vysokými ambicemi. A nemůže ani pomýšlet níž, pokud má ve svých řadách vítěze závodů světového poháru ve 4X Joosta Wichmana a další špičkové ridery.

Michal Maroši vyhrál SP v Mariboru (ilustrační foto)

Dvaatřicetiletý Michal Maroši, významná postava světového freeridingu, začínal jako BMX jezdec, ale postupně jej život odvál k freeridu a především sjezdu, v němž dlouhodobě patří k nejlepším českým závodníkům. Čerstvě dvojnásobný otec známý jako „Marosana“ považuje za svůj největší úspěch fakt, že ještě žije, což můžeme v případě Majkla brát velmi vážně. Je totiž pravidelným účastníkem Red Bull Rampage a dalších extrémních podniků, vedle toho pravidelně startuje ve světových pohárech a šampionátech jak ve sjezdu, tak ve fourcrossu. Vloni se také po sedmi letech znovu radoval z titulu mistra republiky v DH a nyní přišel první triumf ve světového poháru ve 4X!

Tomáš Slavík

V sobotu v Mariboru čtvrtý fourcrossař Tomáš Slavík je členem RSP Racing Teamu druhým rokem. Dvaadvacetiletý rider pocházející z Brna rovněž začínal jako pětiletý s bikrosem a už od mládežnických kategorií bylo jasné, že se narodil talent. Na stupních vítězů v mistrovstvích republiky různých věkových kategorií chyběl za deset let (1996-2006) jen jednou. Fourcrossu se začal věnovat roku 2003, od roku 2006 je členem reprezentačního družstva ČR a po krátkém výpadku zaviněném častými zraněními se pak vrací na závodní tratě o to silnější. Na mistrovství světa 2007 coby vítěz českého poháru podléhá v semifinále jen pozdějšímu mistru světa Lopesovi a obsazuje šesté místo. Rok na to sbírá výsledky doslova jako maliny (4. místo SP Maribor, 9. místo MS) a i díky tomu se stává akvizicí rakouského celku RSP Racing. Vloni skončil pátý v závodě SP v Andoře.

Značka RSP, hlavní sponzor týmu, má za sebou již jednadvacet let existence. Její zakladatelé Peter a Gerhard Fernbachovi v roce 1988 určitě netušili, že o 20 let později bude jejich značka pevně zabydlena mimo celé Evropy a USA také v Rusku, Číně a na Taiwanu. Dnes RSP vyrábí oleje, čističe, mazadla a masážní prostředky a její náplně do svých vidlic a tlumičů používají i lídři oboru jako Fox Racing Shox nebo Magura.

Na českém trhu zastupuje značku RSP písecká společnost CykloŠvec s.r.o. Kompletní sortiment této značky tak naleznete na odkazu www.cyklosvec.cz/rsp

Comments are closed.