Home » MTB, Závody

Lesy a blátem Okoloolomouce

Submitted by on Pondělí, 24 Květen 2010No Comment
Lesy a blátem Okoloolomouce

Již čtvrtý závod letošní Cyklomaratontour se konal tuto neděli nedaleko Olomouce. Poutní místo Svatý Kopeček a lesy přírodního parku Údolí Bystřice hostil závod s příznačným názvem Chance Okoloolomouce. Nejen díky délkám 29 a 56 km, ale i díky náročnému profilu a ještě náročnějším podmínkám se jednalo o skutečný závod horských kol se vším všudy, tedy i s hromadou bláta. Vítězem hlavního závodu se stal Jan Hruška, mezi ženami nenašla přemožitelku Lenka Bulisová.

Seriál závodů horských kol Cyklomaraton Tour 2010 pokračoval v neděli závodem Okoloolomouce. Na tratě s parametry 29 km/720 m a 56 km/1340 m převýšení se vydalo na čtyři sta účastníků, což je na první ročník zbrusu nového závodu jistě úspěchem.

Závodní atmosféru si před startem hlavního závodu užily i děti několika věkových kategorií. V půl dvanácté však byl odstartován hlavní závod dne, jehož trasa provedla účastníky nádherným prostředím přírodního parku Údolí Bystřice. Nechybělo na ní vůbec nic – technické úseky po pěšinkách, rychlé sjezdy, výjezdy prověřující kondici a po třech týdnech intenzivního deště a povodních, které se konkrétně této oblasti naštěstí vyhnuly, se muselo počítat i s blátem.

Po startu se masa cyklistů vydala nejdříve do zaváděcího okruhu k vysílači u pevnůstky nad Radíkovem, který měl za úkol početné startovní pole nadělit před nájezdem do skutečného terénu. To se v prudkém asfaltovém stoupání podařilo a na konci zaváděcího kola se v Lošově na čele závodu pohybovala skupina čítající okolo deseti závodníků. Stoupání z Hluboček však oddělilo zrno od plev a na špici zůstala čtveřice ve složení Jan Hruška, Ondřej Fojtík (oba Volvo Auto Hase), Marek Rauchfuss (Scott Cycling Team Kolín) a Nikola Ivanov (TJ Baník Ostrava), která si záhy vybudovala bezpečný náskok a vydržela v tomto složení až do nájezdu do druhého kola. Na stejném místě se však začala v druhém kole dělit i tato čtveřice a bylo jasné, že závod se rozhodne mezi silnějším z dvojice Hruškou a Rauchfussem, kteří se Fojtíkovi s Ivanovem vzdálili.

Papírové předpoklady hovořily jasně pro silničního ex-profesionála a vítěze etap na Giru Jana Hrušku (Volvo Auto Hase), který je také vyplnil a s přehledem i na blátivé trati na zbrusu novém fullu Prodoli zvítězil v čase 2:20:23. Jednoduché to však s mladým talentem z Vysočiny rozhodně neměl. Marek Rauchfuss (Scott Cycling Team Kolín) si již mezi závodníky udělal dobré jméno, ale přesto je jeho nedělní výkon skvělým výsledkem – za Hruškou zaostal jen o minutu. Třetí přijel do cíle na Svatém Kopečku již s větším odstupem Ondřej Fojtík (Volvo Auto Hase), bramborovou medaili si odvezl Nikola Ivanov (TJ Baník Ostrava). Poslední místo na pódiu bral Svatopluk Janečka (Volvo Auto Hase). O náročnosti 56 km dlouhé trati svědčí fakt, že prvního a desátého v pořadí dělilo bezmála 20 minut!

Mezi ženami na dlouhé trati excelovala Lenka Bulisová (4Ever-Cyklo Bulis), druhé místo vybojovala Tereza Vaňková (Dimp-Giant) a třetí Irena Berková (GT Czech Team).

Základ nové tradice byl tedy v Olomouci položen. Počasí nikdo poručit nemůže a pár drobností v organizaci závodu můžeme pořadatelům vzhledem k prvnímu ročníku akce odpustit. Příští rok se tedy snad opět sejdeme na startu Okoloolomouce.

Foto: Miroslav Chládek
Výsledky Chance Okoloolomouce: http://www.sport-base.cz/v10.html

Comments are closed.