Home » Za jízdy

Valverde 2 roky distanc

Submitted by on Pondělí, 31 Květen 2010No Comment
Valverde 2 roky distanc

Vítěz loňské Vuelty Španěl Alejandro Valverde bude potrestán dvouletým zákazem činnosti za čtyři roky starý dopingový skandál. Aféra „Operación Puerto“, jejíž hlavní postavou postavou byl tehdy lékař Eufemiano Fuentes, pohřbila několik cyklistů – třeba i Jana Ullricha. A pokračuje i po čtyřech letech. Valverde sice nikdy nebyl pozitivně testován na zakázané látky, ale ve Fuentesových laboratořích byl i sáček s označením „Piti Valv“. Ten podle testů DNA obsahoval Valverdeho krev obohacenou dopingem EPO.

Již vloni dostal Valverde zákaz startovat na území Itálie a musel oželet jak Giro tak Tour de France, která částečně územím Itálie vedla. Současné rozhodnutí arbitrážního soudu CAS v Lausanne rozšířilo zákaz i na ostatní závody. Trest pro loňského vítěze Vuelty navrhla Mezinárodní cyklistická unie UCI i antidopingová agentura WADA.

Třicetiletý cyklista se však s trestem nechce smířit a proti rozsudku se odvolá. A v případě dalšího neúspěchu před švýcarském federálním soudem se chce obráti na evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Valverde podle rozhodnutí nesmí závodit dva roky, trest mu začal platit zpětně od 1. ledna – UCI proto anulovala jeho výsledky a vyškrtla jej z čela světového žebříčku. O triumf z nejslavnějšího španělského etapového závodu či dvě stříbra z mistrovství světa ale nepřijde. Do profesionálního pelotonu se může vrátit v lednu 2012.

Comments are closed.