Home » Za jízdy

Landis přiznal doping

Submitted by on Čtvrtek, 20 Květen 2010No Comment
Landis přiznal doping

Americký cyklista Floyd Landis se po letech otevřeně přiznal k dopingu, kvůli němuž také přišel zpětně o titul vítěze Tour de France z roku 2006. Své doznání rozeslal cyklistickým funkcionářům i sponzorům prostřednictvím e-mailů a přiznal se i ve středečním rozhovoru pro televizní stanici ESPN. Dosud svoji vinu popíral, nyní ale přiznal systematické užívání zakázaných látek od roku 2002. Zároveň z dopingu obvinil sedminásobného vítěze Tour de France a bývalého stájového kolegu Lance Armstronga i další cyklistické funkcionáře a výrobce zakázaných látek.

Landis přišel dodatečně o vítězství na Tour de France v roce 2006 poté, co měl po 17. etapě pozitivní test na syntetický testosteron. Dlouho se hájil, ale s odvoláním proti distancu u sportovní arbitráže v Lausanne neuspěl. Vždy se hájil, že nedopoval, teď najednou obrátil. Prý chce očistit své svědomí.

Špínu ale naopak hodil na několik známých cyklistů. Jak správně dávkovat EPO, aniž by mohl být přistižen komisaři, jej prý učil manažer Johan Bruyneel. Z dopingu obvinil Lance Armstronga, George Hincapieho, Leviho Leipheimera nebo Davida Zabriskieho.

Nikdo z obviněných jezdců ani cyklistických činovníků se zatím nevyjádřil. Šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI Pat McQuaid důvěryhodnost Landisových výroků zpochybnil a označil jeho tvrzení za snahu pomstít se bývalým kolegům.

Více čtěte na serveru cyclingnews.com

Comments are closed.