Home » Technika & Recenze

Karbonová kola na hranici kilogramu?

Submitted by on Pátek, 21 Květen 2010No Comment
Karbonová kola na hranici kilogramu?

Jsou-li vaší vysněnou modlou superlehká karbonová kola Lightweight, možná vás překvapíme. Německé značce totiž v zámoří vyrostl konkurent, který představil podobně lehká karbonová silniční kola. Jsou výsledkem spolupráce veterána cyklistického průmyslu Rica Hjertberga a leteckého inženýra Maxe Kismartona a váží v setu pouhých 1085 gramů. V ceně 2599 USD jsou zapletená kola prvním produktem nové značky Mad Fiber. Kola by měla být představena během Tour of California a v prodeji budou v USA od léta.

Společnost Mad Fiber sídlí v Seattlu a stojí za ní výše zmíněný Ric Hjertberg, který Wheelsmith a Wheel Fanatyk a také pracoval jako technologický ředitel pro FSA. V nové firmě došlo k jeho spojení se špičkou z leteckého průmyslu Mexem Kismartonem a Kansaskou univerzitou.

Oba návrháři věděli, že nechtějí zůstat jen u změny materiálu a nahradit běžný kov karbonem. Díky tomu se jejich zapletená kola liší ve dvou hlavních věcech – ráfek je vyroben ze tří kusů, což ušetřilo pryskyřici a dopomohlo snížit hmotnost a zvýšit tuhost. Druhým základním prvkem je zcela netradiční připojení „drátů“ výpletu na náboj a ráfek. Gausková kola mají ráfky vysoké 60 mm v případě předního a 66 mm v případě zadního kola. Přední kolo je vypleteno 12 paprsky, zadní jich má 18. Podle výrobce kola měla excelentní výsledky při testování ve větrném tunelu, a dobře si prý vedou i při bočním větru.

Výplety spolehají na titanové náboje s chrommolybdenovou osou. K dispozici jsou i bohaté doplňky. Na kola je základní čtyřletá záruka a program výměny kol při jejich zničení následkem pádu nebo kolize. Nemají žádný hmotnostní limit jezdce.

Pro více informací navštivte www.madfiber.com

Comments are closed.