Home » Cestování

Moravské vinařské stezky slaví deset let

Submitted by on Sobota, 22 Květen 2010No Comment
Moravské vinařské stezky slaví deset let

Jeden z nejúspěšnějších cykloturistických projektů u nás, Moravské vinařské stezky, letos oslaví desetileté výročí od svého založení. Za tu dobu zde bylo vyznačeno 1200 kilometrů tras a je tedy co slavit. Proto k jubileu chystá Nadace Partnerství od pátku 21. do neděle 23. května třídenní cyklojízdu s názvem Na kole krajem památek a vína. V sobotu zavítá oficiální peloton do Blatnice pod Svatým Antonínkem, kde od 16 hodin proběhnou oficiální oslavy výročí.

Peloton cyklojízdy Na kole krajem památek a vína letos během tří dnů projede regionem Slovácka. V sobotu 22. května dorazí do Blatnice pod Svatým Antonínkem, kde po celý den probíhá Putování po blatnických búdách. V jeho rámci proběhnou i oficiální oslavy desetiletého výročí. „Na programu oslav bude od 16 hodin také 10 partnerských přípitků vinařským stezkám se zástupci některých obcí a s našimi partnery, 10 návštěv místních vinných sklepů nebo 10 kilometrů ve společnosti známého propagátora velocipedů, Jožky Zimovčáka,“ říká manažer Moravských vinařských stezek Jan Grombíř z Nadace Partnerství.

Nadace Partnerství se stará o koncepční rozvoj Moravských cyklistických stezek na území tří moravských krajů a ve spolupráci s Nadací České spořitelny podporuje aktivity obcí a vinařských sdružení na stezkách i finančně, formou grantů. „Moravské vinařské stezky jsou výkladní skříní nadace při naplňování našeho poslání,“ dodává ředitel Nadace Partnerství, Miroslav Kundrata. „Pomáhají zachovat místní tradice, to nejlepší co region má, přispívají ke zdravému životnímu stylu, spolupráci obcí i podnikatelů, kvalitě služeb pro návštěvníky, symbolizují myšlenku udržitelného rozvoje. Před deseti lety málokdo věřil, že by do odlehlých vinařských obcí mohli turisté zajíždět po stovkách. Dnes to je realita a stále ještě málo využitá příležitost pro vinařskou jižní Moravu.“


Ve spolupráci s jihomoravskými vinařskými obcemi se Nadaci Partnerství podařilo vyznačit během deseti let síť cyklotras o celkové délce 1200 kilometrů. „I díky Moravským vinařským stezkám se tak jižní Morava stala jedním z nejoblíbenějších cykloturistických regionů,“ vysvětluje přínos projektu Jan Grombíř. Od roku 2006 se koordinační úsilí soustředí na zvyšování standardů služeb pro cyklisty, každoročně přibývá několik  nových zařízení s certifikací Cyklisté vítáni. „Certifikovaných objektů je na jižní Moravě  více něž dvě stovky, což je nejvíc ze všech krajů v republice,“ doplňuje Grombíř. Projekt Moravských vinařských stezek se stal zároveň jedním z odrazových můstků pro další rozvoj vinařské turistiky. „Spolupráce s místními partnery a Vinařským fondem zase stála u zrodu nejvýznamnější akce vinařské turistiky na Moravě, kterou je Festival otevřených sklepů,“ zdůrazňuje význam partnerské spolupráce na vinařských stezkách koordinátor Jan Grombíř.

Více na www.stezky.cz

Comments are closed.