Home » Aktuální téma, Trénink

Cyklotrénink Františka Trkala – Jak trénovat v dubnu

Submitted by on Pondělí, 11 Duben 2011No Comment
Cyklotrénink Františka Trkala – Jak trénovat v dubnu

Čtvrtý měsíc roku bychom se za stále se zlepšujícího počasí měli věnovat jen specifické přípravě – tréninkům na kole.
Náplň jednotlivých tréninků záleží na začátku závodního období. Kdo má závody již od dubna, tak musí do tréninku zařazovat intenzitu (intervaly, kopce, spurty, tréninky za autem atd.). Vše by mělo směřovat k závodní intenzitě. Stále však nesmíme opomenout trénink základní a silové vytrvalosti.
Samozřejmě, že ideální trénink v této době je v jižních zemích. Ideálními destinacemi jsou Mallorka, Chorvatsko či Itálie.

Pokud jsme již soustředění absolvovali, přichází na řadu volnější, tzv. orazový cyklus na vstřebání nasbírané zátěže. ten by měl být složen pouze z vytrvalosti, např. dva cykly po třech tréninkových dnech.

Neodkladně nám začíná závodní období a tím i „najetí“ na závodní cyklus tréninků podle kalendáře. Hlavní rozvojový trénink zařadit po dni nebo dvou dnech vyjetí (volného projetí) resp. volném dni. Tento den nebo dva dny, které máme na rozvoj kýžených tréninkových prvků.

Rozvojové prvky tréninku volit k další skladbě závodů také s přihlédnutím na absolvované závody. Volíme rovinaté intervaly nebo sílu v kopcích, popřípadě ve dvou dnech postupně oboje (první den rovinu druhý kopce).

Intervaly po rovině jezdíme kratší půlminutové, a nebo i delší 5-8 minut. Úseky jezdíme po větru a spíš frekvenčně 105 až 110 otč./min.

Sílu v kopcích jezdíme buď cíleně opakovaně několika intervaly (6-12 minut) nebo jedeme přes zvlněný terén a přes kopce tak, jak přijdou. Tepově bychom se měli pohybovat 5-8 tepů pod anaerobním prahem. Na závěr trénink doporučuji zařadit 30-40 minut interval, ale pozor pouze na tepech +/- 5 okolo aerobního prahu.

Před dnem závodu aplikujeme rozjetí 1,5 až 2 hodiny a podle zkušeností zařadíme 2-3 intervaly po rovině a po větru v délce cca 5 minut. Před tímto dnem s předzávodním rozjetím zařazujeme den volna nebo s hodinovým volným projetím. Při rozjíždění také dáváme na své pocity a předchozí zkušenosti.

Stále však nesmíme zapomenout na regeneraci – vhodné regenerační doplňky, masáže atd. Je také třeba posilovat imunitu vitamíny a vhodnými doplňky stravy i regenerací.

Co nabízí cyklotrénink Františka Trkala?

Profesionální servis na klíč pro hobby jezdce, začínající i zkušené závodníky.

web: www.frantisek.trkal-cyklotrenink.cz

e-mail: frantisek.trkal@seznam.cz, tel.: +420 605 832 507

Comments are closed.