Home » Aktuální téma, Blogy závodníků, Týmy & závodníci, Závody

Valachy Man 2013: můj první triatlon v životě

Submitted by on Středa, 14 Srpen 2013No Comment
Valachy Man 2013: můj první triatlon v životě

Seriál závodů Valachy Tour pokračoval minitriatlonem Valachy Man, který znamenal 350 metrů plavání, 16 km na horském kole a závěrečných 4,5 kilometru běhu..V barvách našeho týmu GO! Galaxy startovali dva závodníci – Tomáš Gladiš zaznamenal dvanácté místo, Vít Pavlík byl sedmatřicátý.

Valachy Man se uskutečnil v pátek 9. srpna u přírodního koupaliště Na Stanoch známého také jako „Balaton“ v Novém Hrozenkově. Bylo to poprvé, kdy jsem si mohl zkusit spojení tří disciplín hned za sebou – plavání, kola a běhu. I když se věnuji všem třem aktivitám, běh a plavání jsou u mně na programu hlavně přes zimu. Naposledy jsem se jim intenzivněji věnoval asi v únoru, takže to slibovalo hodně zajímavých prožitků. Zážitek nemusí být nutně pozitivní, hlavně, když bude INTENZIVNÍ :-)

Celkem startovalo asi 500 lidí, přičemž hlavní hvězdou 3. ročníku Valachy Mana byl dvojnásobný držitel olympijského stříbra, skifař Ondřej Synek. Z triatletů, tedy mistrů v oboru, se hodlali o přední příčky porvat mistr Evropy Xterra Tomáš Eberl, medailista z MČR Martin Krňávek či Jan Čelůstka.

Kola a vše ostatní muselo být v depu už před 14. hodinou. Pak jsem měl asi 2,5 hodiny volno, protože se startovalo po 20 vteřinových rozestupech a já s číslem 433 jsem přišel na řadu až před půl pátou. Mezitím jsem si jel na půjčeném bajku od Broni projet trať kola a zkrátit si tím i čekání na start.

16:24 a je to tady. Start! I přes obavy z toho, jestli šipku do vody ustojí moje plavecké brýle a jestli zůstanou na očích. Kdyby se tak nestalo, patrně přijdu o kontaktní čočky a to by byl neslavný konec závodu. Šipku jsem nicméně vytnul ukázkovou a vydal se na 350 metrů plavání. Už u první bójky mě předplavala holka startující 20 sekund po mně, což mi teda na sebevědomí nepřidalo, od třetí bójky se mi zase začaly mlžit brýle a vůbec jsem tudíž netušil, kterým směrem plavat. Legrace :-) Výsledný čas 6:14 nebyl úplně skvostný, ztráta na triatlety propastná, ale s tím se asi dalo počítat.

Myslel jsem si, že vyběhnu z vody úplně čerstvý a doběhnu si pro kolo. Šlo to, ale že by to bylo až tak snadné, to tedy ne! Tělo se nějak ne a ne aklimatizovat na jiný pohyb, běžel jsem jak postižený. U boxu jsem podle výsledků strávil minut a 41 vteřin – nic moc, ale než nazujete ponožky, obujete tretry, oblíknete dres…je třeba u toho i vypadat přece;-)

Trať MTB je dlouhá 16 km, ale hlavně první půlka byla dost těžká a pořád do kopce. Na vrcholu byla horská prémie, kde jsem zaznamenal šestý nejlepší čas a snažím se jet, co to jde. Pořád jen předjíždím a sbírám jednoho závodníka za druhým, tempo si ale musím udávat sám, není moc s kým si pomoct. Časem 42:36 se ale posouvám ve výsledcích vzhůru, zbývá to „jen“ udržet…

Poslední disciplínou je běh na 4,5 kilometru. První třetina po asfaltu, druhá terénem s prudkou stojkou, po brodu zase po asfaltu do cíle. Vybíhám v klidu, snažím se držet nějaké tempo, běh bude opět moje slabina. Pořád předbíhám, zezadu mě dobíhá jen jeden nabušený triatlet, kterého jsem předjel na kole.  Čas 18:38 mě usazuje na 12. místo v celkovém pořadí.

Celkové hodnocení? V zásadě spokojenost. Těšil jsem se, že si závod užiju, a to se povedlo. Bylo to příjemné zpestření závodní sezóny a to 12. místo celkově nakonec není až tak špatné. Pár ryzích triatlonistů jsem udolal… :-)

Výsledky Valachy Man 2013
1. Jan ČELŮSTKA (Labe Tri Club) 1:01:50
2. Svatopluk JANEČKA (Ski-turist Velké Karlovice) +2:05
3. Radoslav ŠÍBL (Ekodrill Zlín) +3:34
4. Milan DAMEK (Caffenannini.cz) +4:00
5. Ondřej SYNEK (ASC Dukla Praha) +4:25

12. Tomáš GLADIŠ (GO! Galaxy) +8:39
37. Vít PAVLÍK (GO! Galaxy) +17:14

Comments are closed.