Home » Aktuální téma, Cestování, Foto, Silniční cyklistika, Závody

První český tým je v cíli závodu napříč Amerikou

Submitted by on Pondělí, 23 Červen 2014No Comment
První český tým je v cíli závodu napříč Amerikou

Vůbec poprvé startoval český tým v Race Across America, závodě napříč USA. Do cíle v Annapolis dojel Team Czech Republic 1 v sobotu odpoledne. Trasu dlouhou 4850 kilometrů zvládli Jiří Kříž, Jiří Kalousek, David Bureš a Michal Jon za šest dní 22 hodin a 41 minut.

Race Across America (RAAM) vede z východu na západ USA, překonává všechna hlavní severoamerická pohoří, několik pouští a čtyři časová pásma. Závodníci se na jeho trase ale musejí popasovat nejen s klimatickými podmínkami, ale především se sebou samotnými.

V kategorii týmů, která je na RAAM co do počtu závodníků nejpopulárnější, startoval poprvé ve třiatřicetileté historii závodu český tým tvořený čtyřmi závodníky. Jiří Kříž, Jiří Kalousek, David Bureš a Michal Jon byli doprovázeni početným doprovodným týmem s řidiči doprovodných vozů, fyzioterapeutem, kuchařem, mechanikem, fotografem a kameramanem. Celkem výprava čítala patnáct lidí.

„Bez doprovodu by vůbec nebylo možné podobný závod absolvovat. Ačkoliv nikdo z nás neměl s podobnými závody, které se jezdí nonstop, zkušenosti, všechno klapalo. A když se náhodou něco pokazilo, dokázali jsme si s tím poradit, čehož si já osobně vážím nejvíce. Celý tým pracoval s jediným cílem: dostat se do Annapolis. A to se povedlo,“ shrnul Jiří Kříž, jeden ze závodníků týmu. „Závod nás stmelil jako kolektiv, což hodnotím pozitivně jako první věc,“ doplnil jej Jiří Kalousek.

Během 4850 kilometrů dlouhé trasy RAAM zažili účastníci spalující vedro pouští, náročná stoupání Skalistých hor, stepi, větrný Kansas s hrozícím rizikem výskytu tornád i členité území vnitrozemí na východě USA. Do toho narůstající únava související nejen s fyzickou únavou, ale i nedostatkem spánku.

„Složité je to hlavně v noci, kdy je obtížnější orientace a tudíž je jízda únavná pro závodníky i posádku v doprovodném vozidle. Na jednu stranu mě překvapilo, jak rychle si tělo zvyklo na režim omezeného spánku. Ale být konečně v cíli je jinak samozřejmě obrovská úleva,“ řekl David Bureš.

Team Czech Republic 1 protnul cílovou pásku v Annapolis za šest dní, 22 hodin a 41 sekund po startu jako desátý tým v pořadí. „Naším cílem bylo dostat se do cíle v limitu. Ten je pro týmy devět dní a my jsme k němu přistupovali s pokorou, protože trasa je dlouhá a nikdy nevíte, co se stane. Takže být v cíli za méně než týden je pro nás pro všechny úspěch,“ shrnul kapitán týmu Michal Jon.

Team Czech Republic 1 je prvním týmem v historii nejdelšího cyklistického závodu světa, který se postavil na start a také prvním, který Race Across America dokončil. Před ním se to povedlo jen předloni Svaťovi Božákovi, který závod jel sólově. „Když se jede v týmu, přistupuje k závodění každého z nás ještě navíc zodpovědnost za týmový výsledek. Nikdo z nás to nechtěl ostatním pokazit, to byly pro každého asi největší obavy,“ poznamenal Jiří Kalousek.

Více se o české výpravě na RAAM 2014 dozvíte na webových stránkách www.raam.cz, na Facebooku (https://www.facebook.com/CzechsGoRAAM?ref=hl) i dalších sociálních sítích

Tomáš Gladiš

Comments are closed.