Home » MTB, Závody

Tropické vedro provázelo Galaxy Petyša Tour

Submitted by on Neděle, 13 Červen 2010No Comment
Tropické vedro provázelo Galaxy Petyša Tour

Město Rožnov pod Radhoštěm ukryté uprostřed Beskyd o víkendu s pěkným počasím doslova ožilo. Nejenže se zvedl zájem návštěvníků o zdejší Valašské muzeum v přírodě, ale kolem pětistovky cyklistů sem dorazila s cílem zúčastnit se třetího závodu Galaxy série 2010. Většinu republiky zasáhla tropická vedra a nejinak tomu bylo v Rožnově pod Radhoštěm, kde se konal 7. ročník oblíbené Galaxy Petyša Tour. Závod na 58 kilometrů zařazený do Galaxy série 2010 a nové také do česko-slovenské Valašsko-povážské série, vyhráli Pavel Žák a Tereza Huříková.

O beskydských tratích je jisté, že se nikdy nejedná o nic jednoduchého. Co teprve ve spojení s tropickými teplotami, jaké zasáhly Českou republiku v současné době? Na účastníky Galaxy Petyša Tour čekaly tradiční tratě dvou délek – 58 a 30 kilometrů – s převýšením 1730 respektive 800 metrů. Na dlouhé trase se závodníkům krátce po startu postaví do cesty Velký Javorník (918 m n.m.), po dlouhém sjezdu pak přes sedlo Pindula trať pokračuje s nádhernými výhledy po jižní straně hřebene Radhoště do Bácova, odkud již do cíle chybí málo. Krátká trasa Velký Javorník vynechává a za občerstvovací stanicí pod chatou Mír se její účastníci od závodníků dlouhé trasy opět odpojují a sjíždějí přes Horní Rozpité do obce Dolní Bečva.

Letos se na startu Galaxy Petyša Tour sešla asi nejsilnější konkurence vůbec. Mimo tradiční účastníky z regionu a závodníky, kteří objíždějí cíleně závody Galaxy série, přijela do Rožnova díky zařazení do česko-slovenské Valašsko-považské MTB série také početná slovenská výprava. Favoritů na celkové vítězství bylo proto mezi muži hned několik a bylo jasné, že se pojede pěkně zostra. Mezi ženami pak překvapila účast české reprezentantky v olympijském cross-country Terezy Huříkové, od níž se očekával na trati závodu tvrdý diktát.

Již ve stoupání na vrcholovou prémii na Javorníku se na čele závodu vyprofilovala překvapivě velká sedmičlenná skupina závodníků. Ve tvrdých a rychlých beskydských sjezdech ale na závodníky čekalo mnoho volného kamení, což byl pozůstatek přívalových dešťů z minulých týdnů, a defekty na sebe bohužel nenechaly dlouho čekat. Dotklo se to i těch nejlepších a z bojů o medailové pozice tak vypadnul třeba Václav Strnad (Pell´s Team), jeden z vážných adeptů na vítězství.

Po strastiplné cestě tropickými Beskydami si do cíle v Rožnově pod Radhoštěm přijel v poklidu a osamoceně pro první místo Pavel Žák (TROB – Cyklo O.P. Morkovice), který o dvě a půl minuty udolal druhého Petra Šťastného (HAKR Brno), třetí David Koziel (TROB) už ztratil čtyři minuty.

Mezi ženami se naplno vyplnily papírové předpoklady a Tereza Huříková (Trek Lorca Taller del Tiempo), která dojela 14. v celkovém pořadí, s luxusním náskokem zvítězila. Doufejme, že se jí podobně povede i na blízkém mistrovství Evropy v Izraeli, kde patrně budou vládnout podobné (ne-li vyšší) teploty. Druhá Lucia Čuříková (Veus Vyškov) na vítězku ztratila bezmála 23 minut, třetí dojela do cíle Veronika Bláhová (Drásal Team Holešov).

Se třiceti kilometry kratší varianty závodu Galaxy Petyša Tour se nejlépe vypořádali Karel Videcký (Max Cursor) a Barbora Machulková (4Ever – Cyklo Bulis).

Výsledky naleznete na www.sportsoft.cz

Foto: Miroslav Chládek, mirekchladek.cz

Comments are closed.