Home » MTB, Závody

Súlovské skaly ve jménu bláta

Submitted by on Úterý, 22 Červen 2010No Comment

Vesnička Súľov, která je od státních hranic s Českou republikou, doslova coby kamenem dohodil, hostila letos již dvanáctý ročník maratónu horských kol. Ten patří na Slovensku k pomyslné elitě co do počtu startujících, náročností trasy i jejími krásami. Připraveny zde i tentokrát byly trasy tří délek (25, 50 a 95 km) a k tomu bohatý doprovodný program. Prestiž závodní náplně potvrzuje zařazení závodu do iVELO Bikemarathon série 2010 a do nového česko-slovenského seriálu Valašskopovažská MTB séria 2010.

Pořadatelé doufali, že se jim letos povede prolomit magickou hranici tisíce startujících. Ani vloni, ani letos se to však i kvůli dešti, který se z nebe spustil v pátek navečer, nepovedlo. Byť jsou místní tratě i díky blízkosti úchvatných štítů skalního města, které jsou vyhledávaným turistickým cílem, jedněmi z nejhezčích na Slovensku, letošní ročník měl k romantice bikových maratónů daleko. Za normálních okolností rychlé sjezdy po loukách se změnily v klouzavou bobovou dráhu a snahu vyhýbat se kalužím již po pár kilometrech závodění snad všichni účastníci vzdali.

Jako první se na start za drobného mžení postavilo 40 ryzích maratónců, kteří se nezalekli nástrah tratě ani počasí, a toto jejich odhodlání vzbuzovalo v přítomných divácích obdiv. Čekalo na ně 95 kilometrů s převýšením 3000 metrů, s čímž si nejlépe poradila trojice českých závodníků: vítězem se stal David Koziel (TROB), jemuž jako jedinému na zdolání trasy stačilo méně než šest hodin – cílovou čáru protnul v čase 5:56:20. Stříbro připadlo Miroslavu Ševčákovi (Rusava Bike Team, +8:45) a bronz putoval do Rožnova pod Radhoštěm zásluhou Radima Hapaly (+10:57). Jen dvě ženy startovaly na dlouhé trase – byly jimi v cíli první Kateřina Kafková z Kopřivnice (8:25:11) a druhá Adéla Otevřelová z Českého Těšína.

Půlmaratón s parametry 50 km/1600 m naopak ovládli slovenští borci: vyhrál Radovan Bíroš (KNAC Ružomberok) v čase 2:31:20, druhé místo vybojoval Branislav Kacina (Finančné centrum) a třetí dojel Lubomír Ondruš (HC Vedora). Nejlepším Čechem byl čtvrtý Roman Kašpar (MTB Ondřejník). Mezi ženami triumfovala Denisa Bartošová (SK Maxbike Orlová). Na tuto trať se tradičně vydalo nejvíce účastníků, a to okolo tří set. Desetina z nich závod vzdala nebo do něj vůbec nenastoupila.

Poslední tratí byl v Súľově „maratónik“ na 25 km, jehož vítězi se stali Tomáš Najser (Bike One) a juniorka Lucia Čaprnková (CK Pravenec).

Ačkoliv během závodu byla skaliska zahalená do mraků a mlhy a závodníkům mnoho neukázala, v odpoledních hodinách se tento stav změnil a začalo dokonce svítit sluníčko. Doufejme tedy, že příští rok již v Súľově vše vyjde na jedničku a nad závodem převezme záštitu některý z patronů počasí. Atraktivní prostředí Súľovských skal je totiž jako stvořené pro maratón horských kol.